Den gamla staden Sintra ligger bara ett par mil norr om Cascais och är verkligen värd ett besök. När man vandrar i de trånga gränderna är det lätt att förstås varför Svennis har kvar sitt hus i området. Pena Castle ligger på berget ovanför Sintra och är ett mästerverk byggt i “romantisk” stil på 1800-talet. Ta bussen upp eller förbered dig på en rejäl promenad om du vill gå hela vägen. Hela Sintra finns med på Unescos Världsarvslista.
Närheten till Lissabon, endast ca 25 minuter bort, gör förstås att ett besök även hit är lockande. Här finns oändligt med historia och sevärdheter vid sidan om trevliga caféer och restauranger. Missa inte gränderna i Alfamadistriktet!
Europas västligaste punkt på fastlandet ligger också här – Cabo da Roca. En gång i tiden var detta en plats där man bevakade all sjöinfart till Lissabon. Idag är det endast fyren som fortfarande är aktiv och vägleder trafiken på Atlanten. Här finns fina vandringsleder, utsiktsplatser och möjligheter att äta och dricka.
Avstånd flygplats | Lissabon ca 40 km |
---|---|
Nära stad | Cascais ca 5 km |
Bara 25 km från Lissabon ligger denna fina bana designad av Robert Trent Jones Sr. Det är en ganska platt bana kantad av en mängd pinjeträd som kan påverka spelet om du inte håller dig på fairway. Flertalet bunkrar och ett antal sjöar gör att du hela tiden måste vara på tårna och planera ditt spel. Blåsiga dagar bör du tänka till lite extra på dina klubbval. Signaturhålet är nr 3, en par 4:a som går rakt ut mot havet och när du väl är uppe på green har du bara Atlanten utanför. Även Sintrabergen gör sig påminda på flera hål – fantastiskt vackert!
Antal hål | 18 |
---|---|
Bankaraktär | Parkbana |
Banfakta | Par 71, 5870 5595 5127 4758 |
Faciliteter | Drivingrange, puttgreen, chippning, vagnar/buggies, hyrklubbor, shop, restaurang |
HCP-gräns | Herrar 28. Damer 36. |
Bandesign | Robert Trent Jones Sr (1984) |
Oitavos Dunes Golf Club byggdes 2001 för de stora mästerskapen och räknas idag till en av Portugals allra bästa. Europatouren har varit här och spelarna lovordade banan. Banan ligger i Sintra-Cascais nationalpark och variationen av skogsområden, sanddyner och havskust gör Oitavos till en naturupplevelse och varje golfrunda blir unik. Seasideläget och alla naturliga sanddyner gör att banan internationellt har erkänts som “A Natural Links Golf Experience”.
Antal hål | 18 |
---|---|
Bankaraktär | Parkbana |
Banfakta | Par 71, 6372 5967 5605 5180 4488 |
Faciliteter | Drivingrange, puttgreen, chippning, vagnar/buggies, hyrklubbor, shop, restaurang, omklädningsrum |
HCP-gräns | Herrar 28. Damer 36. |
Bandesign | Arthur Hills (2001) |
En kuperad bana som bjuder på stor variation och flera mäktiga utslagsplatser. Efter tre spelade hål har man en riktigt fin par 4:a framför sig med utsikt över Estoril, Cascais och havet. Ett par hål senare når man banans första par 5:a, i dag ett klassiskt hål som symboliserar Penha Longa då greenen omges av det som en gång var en del av en romersk akvedukt. Här finns flera intressanta vattenhinder och upphöjda greener som tillsammans med en ofta ganska stark vind prövar även den bästa spelaren.
Rankad top 30 i kontinentala Europa och är golf när den är som bäst trots att det bara är 9 hål. Att slå djärva drivar och modiga inspel mot de konstfulla greenerna ger en adrenalinkick samtidigt som du gör en lugn resa i ett av Portugals mest inspirerande landskap. Öppningshålen och avslutningen ligger i skuggan av de steniga bergen medans övriga hål ligger mer öppet. En spännande bana hela vägen och perfekt för den som kanske inte hinner/orkar/vill gå 18 hål.
Antal hål | 27 (18+9) |
---|---|
Bankaraktär | Kuperade parkbanor |
Banfakta | Atlantic, par 72, 5926 5512 5098 |
North, par 35, 2437 2221 1994 | |
Faciliteter | Drivingrange, puttgreen, chippning, vagnar/buggies, hyrklubbor, shop, restaurang, omklädningsrum |
HCP-gräns | Herrar 28. Damer 36. |
Bandesign | Robert Trent Jones Jr (1992 Atlantic Course, 1995 North Course) |
Hotel Quinta da Marinha ligger i utkanten av hamnstaden Cascais och är ett av få riktiga golfhotell i Lissabonområdet. Hotellet har renoverats och blivit riktigt elegant med 198 rum av 5-stjärnig standard. Man har antingen utsikt mot golfbanan, poolen eller de vackra Sintrabergen. Hotellet har både inomhus- och utomhuspool, ett hälsocenter med bastu, turkiskt bad, gym och diverse behandlingar. Den 5-stjärniga servicen är konstant vilket också märks i de olika restaurangerna och barerna som väcker dina sinnen med kulinariska läckerheter, särskilt skaldjur. Restaurang Five Pines ligger på bottenvåningen och serverar frukost och lunch. Restaurang Rocca serverar middag och i Bar Trent Jones bara njuter man efter rundan. Det finns även en bar vid poolen (maj-september) och självklart room service dygnet runt för den som önskar.
Standard | |
---|---|
Läge | Bara 4 km från fina lilla Cascais åt ena hållet och Guincho Beach åt andra |
Rum | 198 st. Dusch/bad, hårfön, TV, telefon, AC, värdeskåp, minibar, WiFi, balkong/terrass |
Rumstyper | Standard, Prime, Suites |
Faciliteter | Restauranger, barer, pool, solterrass, spa, gym |
Internet | WiFi finns |