| Avstånd flygplats | 10 km till Parco de Medici |
|---|---|
| Avstånd Rom | 14 km till Piazza Venezia |
* I paketet ovan tillkommer flyg!
På weekends och kortveckor finns som regel flera flygalternativ att välja på och priserna kan variera en hel del. För att göra priset tydligare och mer rättvisande presenterar vi därför dessa paket utan flyg.
Notera att transfer inte ingår. Det är både smidigast och mest priseffektivt att ta en taxi den korta sträckan mellan flygplats och hotell.
Greenområdena är väldesignade med snabba och lagom ondulerade greener. Låghandicapparen trivs med de utmanande greenområdena där varje attack på flaggan kräver precision. Medel- och höghandicapparen har å andra sidan ofta stora ytor att landa bollen på, och kan njuta av de vackra vattenhindren. Det finns flera fina hål som aspirerar på att vara signaturhål men hål 18 är lite speciellt och ger ett nervkittlande inspel då greenen är väl synlig från klubbhuset och att den vaktas av både vatten och bunkrar. 18-hålsbanan är som sagt en utmaning att spela. Percorso Rosso, 9-hålsbanan, är något kortare och ett bra komplement till den lite mer utmanande mästerskapsbanan. Det är tur att vi har bakat in obegränsad greenfee i resans pris. Det här är en bana du vill spela om och om igen!
Klubbhuset ligger i direkt anslutning till Sheraton 1 och har en fantastisk uteservering där man kan blicka ut över puttinggreenen och inspelen mot 9:an och 18:e green. Här kan man verkligen njuta efter en härlig golfrunda. Som Golf Plaisir-gäst har ni medlemspriser på det ni beställer i baren på golfklubben vilket gör stor skillnad.
| Antal hål | 18+9 |
|---|---|
| Bankaraktär | Parkbana |
| Banfakta | Championship, Par 72 6417 6102 5709 5407 |
| Percorso Rosso, Par 35 2689 2414 2342 2137 | |
| Faciliteter | Drivingrange, puttgreen, chippning, vagnar/buggies, hyrklubbor, shop, restaurang |
| HCP gräns | 54 |
| Bandesigner | Massimo Manelli |
Sheraton Parco de’ Medici är en grön och lugn oas strax utanför centrala Rom, perfekt för dig som vill kombinera golf med närheten till en av världens mest ikoniska städer. Golfbanan omges av lummig grönska som skärmar av från omgivande trafik och skapar en stillsam miljö. Hotellkomplexet består av tre byggnader, där gäster vanligtvis bor på antingen Sheraton 1 eller 2. Sheraton 1 ligger intill klubbhuset med första tee precis utanför – ett klassiskt golfhotell med charmig atmosfär och kontinuerliga renoveringar. Sheraton 2 är ett modernare alternativ med bekväm standard, en inbjudande lobby och utsikt mot banan. Hotellet erbjuder transfer mellan byggnaderna för enkel tillgång till klubbhuset.
Båda hotellen har restaurang, bar och säsongsöppen utomhuspool. På gångavstånd finns även restaurangalternativ utanför hotellet. Med Rom bara 20 minuter bort med taxi är det enkelt att kombinera golf med stadens fantastiska utbud av kultur, shopping och gastronomi.
| Standard | |
|---|---|
| Läge | Vid golfbanan. Behagligt avstånd till både flygplats och centrala Rom. |
| Rum | 320 + 301 + 298 st. Alla rum med AC, safe, minibar, hårtork och internet. |
| Wifi | På hotellet finns det trådlös uppkoppling till internet utan extra kostnad. |
| Faciliteter | Restaurang, bar, lunchrestaurang och bar vid klubbhuset, gym. |
| Shuttlebus | Se tidtabell här |
| Turistskatt | Från och med september 2018 tar staden Rom ut en turistskatt för hotellvistelser. Denna skatt läggs på er slutnota och betalas till hotellet. Turistskatten är 6 euro per person och övernattning. |